21 Şubat 2016 Pazar

KİTAP YORUMU: KÜLEvvet! İlk kitap tanıtımıyla buradayım.
Bu yazımda yeni kitaplarımdan bahsetmiştim. İlk olarak Kül'ü okuduğum için onun tanıtımını yazıyorum. 

Önce arka kapak yazısını şuraya iliştireyim;

Kader daha önceden belirlendi.
Yönetim tarafından sıkıca kontrol ediliyor. 
Değiştirilemez.

Madden Sumner bir Mor olarak doğdu. Sistemin en yüksek halkası. Kaderi Yediler Bakanı olmak.

Dax halkanın alt tabanı olan Kül, bir Renksiz. Kaderinde gerçekleştirmesi gereken hiçbir şey yok.
Buna rağmen hayatından vazgeçmiş değil.
Statüsünün onu tanımlamasına izin vermeyecek.

Dax ve Madden'ın yolları, özgürlüklerini kazanmak için verecekleri mücadelede hiç beklemedikleri bir şekilde birleşecek.

Peki, kaderleri için savaşmaya gerçekten hazırlar mı?

alıntı

Konusu kısaca şöyle; Bir olay oluyor, bu olay sonucunda insanlığın çoğu yok oluyor. Klasik bir distopya yani. Daha sonra insanlar renklerle ifade edilen statülere yerleştiriliyorlar. Önem sırasından itibaren ''Mor, Kırmızı, Yeşil, Sarı, Kahverengi, Barut Rengi ve Kül Rengi. İnsanlar kaderlerinin önemlerine göre renklendiriliyorlar. 

<<''Kaderin armağanı, tehlikeli bir sorumluluktur.Geleceğin gücüyle birlikte gelir.''>>

Arka kapak yazısında karşılaştığımız 2 ana karakterin ağzından dinliyoruz biz olayları. Bir o anlatıyor bir o. 
Burada bir şey itiraf edeyim, ben kitabın sadece arka kapak yazısını okumuştum. Hakkında hiçbir araştırma yapmadım. Zaten kapağı görür görmez kitabı istiyorum diye dolandım ortalıkta. Ben arka kapağını okuyunca Dax'i erkek sandım (Gerçekten). Tabi aklımda kurguluyorum, Madden ve Dax aşık olacak sonra baştakilere kafa tutacaklar falan fistan diye. Kitaba başladım ilk birkaç sayfasında Dax'in kız olduğuyla ilgili hiçbir şey söylemiyor, hatta bir yerde Dax'in kıyafetlerini betimlerken abisinin eskilerini giydiğinden, üzerinde pantolon ve tişört olduğundan falan bahsediyordu. Sonra bunun ben kız olduğunu öğrenince beynimden vurulmuşa döndüm. Sanırım o cümleyi 5-10 defa okudum. Tabi böyle olunca kitap benim kurguladığımdan çok başka devam etti. Bu kitabın bana attığı en büyük goldür.

alıntı

Neyse,
Madden 18 yaşında bir Mor, ayrıca kaderinde en yüksek konum olan Yediler Bakanı olmak var. Yani düşünebileceğiniz en önemli statüde kendisi. Diğer Mor'lar gibi çok üstten bakmıyor Küllere ama içten içe o da Küller'den fazla haz etmiyor. Yasalara bağlı, bu sistemi benimsemiş biri. 

<Öfkeyle,''Bu senin için bir tür şaka mı? diye sordum. Zane beni öylece başından savdı.''Kaybedecek hiçbir şeyin olmadığında komediyi en garip yerlerde bulursun. Senin türünün anlamayacağı bir felsefe''.>>

Dax ise asi bir genç kız. O da 18 yaşında ve Madden'la aynı sınıfa gidiyor. ( Evet, statüsü farklı olan inanlar aynı yerlerde bulunabiliyorlar, aynı okula gidebiliyorlar fakat toplumda ayrımlar var. Morlar, Morlarla yada statüsüne yakın olanlarla takılıyor, Küller, Küllerle). Dax bir Kül, ama Küller'in de altında çünkü onun bir kaderi yok. Küllerin bile ufak tefek kaderleri var  -misal karşıdan karşıya geçmek- ama onun hiçbir kaderi yok. Bu yüzden daha bir dışlanıyor, daha bir ezikleniyor. Ama Kül olsa da, Dax'in Mor olan abileri Link ve Aldan Dax'i çok seviyor.

alıntı

Şimdik yukarıda ''Ben kadere karşı kumar oynamayı çok iyi biliyordum'' diyor ya. İşte bu yerde kaderinizi inkar ederseniz çok ciddi cezalar alırsınız, hatta idam edilirsiniz. Eğer kaderinde olan şeyi -misal karşıdan karşıya geçmek- yapmazsan yada yapamazsan idam ediliyorsun. Nedenini sorgulamıyor adamlar direk sisteme bir baş kaldırı olarak düşünüp idam ediyorlar. 
Hatta bir kural var, ailenin çocuğu sisteme işe yaramaz bir statüde ise vergi falan ödüyorsun ki bu vergiler hiç azımsanmayacak derecede değil. 

Kitap hakkında geri kalanları kitabı merak edip alırsanız siz öğrenin. Fazla şey anlatmayayım merak edilecek bir şeyler kalsın size de.

YORUMUM

Ben kitabı beğendim, kolay okunuyor. Eğer kız kardeşim ışıktan rahatsız olup ''Abla yeter!! Yarın bitirirsin'' demeseydi 1 buçuk günde bitirirdim. Zaten okulda bitirdim kitabı. 
Nasıl desem kitap 460 sayfa, bunun 420 sayfasında olaylar oluyor, sırlar açığa çıkıyor, geçmişte olan olaylara değiniyor falan ama ben bu olaylardan pek etkilenmedim. ''Yok artık canım!!'' dediğim kısımlar olmadı. Böyle hep bir eksiklik hissettim. Ama son 40 sayfa ''benim için'' oldukça keyifli geçti. Hatta sonunda kitap için mantıklı olup, benim ''Ne alaka yaa, böyle saçmalık mı olur!!'' dediğim bir yer var ki aslında bu güzel bir şey. Bu kitap ''Kader Serisi''nin ilk kitabı. İkinci kitap çıkmış olsaydı, ilk kitabı bitirir bitirmez o an düşünmeden sipariş verirdim, çünkü içimde 2. kitap çok daha güzel olacağı yönünde bir his var. 
Kitabın kapağına da diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Cilt kısmının rengi tuhaf bir sarı ki bu sarı benim çok çok hoşuma gitti, ne kadar arkadaşlarım hiç beğenmese de. Ayrıca kitabın sayfalarının kenarları da sarı. Bunun da kitaba ayrı bir çekicilik katmış olduğunu düşünüyorum.

alıntı

Kitabı öneriyor muyum??
Evet!

Mutlaka okumalısınız diyemeyeceğim ama okurken zevk alınabilecek bir kitap. Aslında bu ''kesinlikle okumalısınız'' cümlesini 2. kitapta kuracağım gibime geliyor, umarım hayal kırıklığına uğramam. Ha bu arada 2. kitabın adı ''Morötesi''. Heyecanla bekliyorum bakalım (N'olur hayal kırıklığına uğramayayım T.T) . Benden önce çıkacağı yönünde haberdar olursanız bana haber etmeyi unutmayın.

<<Yarı ona yarı kendime, ''Aptallığına dön tabii,''dedim. ''Bir şeyi anlamıyor olman o şeyin aptalca olduğu anlamına gelmez. Senin Hortlakların yollarını anlamanı beklediğimden değil tabi.''>>

İlk defa kitap tanıtımı yaptığım için biraz tedirginim doğrusu. Umarım okurken zevk almışsınızdır. Ve umarım kitabı adam gibi, doğru dürüst  tanıtabilmişimdir. 

28 yorum:

 1. Gayet güzel anlatmışsın ancak dediğine göre kitap biraz karışık duruyor 2 kişi anlattığına göre

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yok knk karışık değil. Olayları 2'sinin gözünden okuyoruz ama böyle devamı gibi. Biri diğerini tamamlıyor.

   Sil
  2. Güzel diyebiliriz sanırım :D

   Sil
 2. ahahah o Dax'i herkes erkek sanmış galiba :D kitabın baskısı cidden bi harika, ben de kararsızım seveni kadar sevmeyeni de var kitabın :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benden başka erkek sanan var mı :D Yalnız olmadığıma sevindim hehehe
   Çoğu kitabın öyle, okumazsan bir şey kaybetmeyeceğin türlerden.

   Sil
 3. Ben okumadım bunu... :)
  Ama görüyorum hep...
  Ve bir blog klasiği olarak, ben de bloguma beklerim diyerek sevgiler yolluyorum... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben okuyorum senin bloğunu :D
   Yorum bırakmıyorum o kadar, artık geldiğimi belli ederim :D

   Sil
 4. Sık sık gördüğüm ama bir türlü ısınamadığım bir kitap niye bende bilmiyorum :) Bende beklerim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kitaplar öyle olur, belki çok gördüğündendir..
   tabikii :D

   Sil
 5. ilk kitap yorumun hayırlı olsun ve ilk olmasına nazaran gayet de güzel üstesinden gelmişsin ki!!! Kalemine sağlık ;) kaderin önemine göre renkler sıralaması...iyi iyi :)))

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba, değişik bir kitap. Okumalıyım diye düşünüyorum. Sanırım okuyacağım. Bloğunuzu bir mim etkinliği sayesinde tanıdım. Yüreğinize sağlık :) Bende sizi sayfamda ağırlamaktan mutluluk duyarım :) sevgilerimle..

  kurabiyecimiss.blogspot.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, tabii ki misafiriniz olmayı çok isterim :D

   Sil
 7. bu türü okuması çok keyifli yaaa :)

  YanıtlayınSil
 8. Yazini okurken vok guldum çünkü. Dax'i ben de kiz sanmıştım �� Madden'a aşık olur falan sonra kix oldugunu ogrendigimde cok üzülmüştüm. Ama boyleside cok iyi bence kitap bir "H A R I K A" ikinci kitabini ariyorum ama hic bir sey bulamadim ikinci kitabi cikmadi mi acaba ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tek olmadığımı gördükçe seviniyorum yoksa kendimi cahil hissedecektim hahahah
   ya ben sevindim aslında, bu sayede kitap sıradanlaşmadı benim için :D
   2. kitap daha çıkmadı sanırım T.T

   Sil
 9. Haklısın,ne umutlarla almıştım kitabı ama aklımdakiyle alakası yoktu.Az önce bitirdim,yazarların ilk kitabı olduğu için sanırım anlatım kurgunun hakkını vermedi. Ikinci kitabı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Bu sefer inşallah Link,Zane ve adı o kadar az geçtiği için yanlış yazacağım,Theo daha ön planda olur gibi? Madden siraz sinir bozucuydu, Dax kısımları gelsin diye hızlı hızlı okudum.2.kitap çıkarsa haber veririm(?) ,o sırada Novella Dinamik'in diğer kitaplarını okumanı öneririm. Özellikli Kargalar Meclisini mutlaka okumalısın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hayran kalacağım bir kitap bekliyordum beklentimi karşılamaması üzdü ama ikinci kitaptan ümitliyim bir an önce çıksa da okusak. İlk kitabı mıydı yazarın? Bak bu ayrıntıyı bilmiyordum belki acemiliğinden kaynaklanıyordur o.o Ben Zane'i sevmemiştim yaa, Theo kimdi yaa, a aaa unutmuşum bildiğin ikinci kitap çıkınca tekrar mı okusam o,o
   Kargalar Meclisi merak ettiğim bir kitap, alıp okumayı düşünüyorum ama kim bilir ne zamana.. öneri ve yorum için teşekkürler!!

   Sil
 10. 2.kitaptan haberdar olan var mı? :)

  YanıtlayınSil
 11. Ya daha 2. Kitabı çıkmadımı :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. maalesef hiçbir yerde çıktığıyla ilgili bir şey okumadım :(

   Sil
 12. Ne zaman 2. Kitap çıkacak haberi olan varmı acaba????
  Bu arada kitabı ben beğendim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vallaha hiçbir fikrim yok desem?
   Ben de çok sevmiştim ama devamı çıkmıyor kör olasıcanın :(

   Sil
 13. Ya ama neden devamı yok

  YanıtlayınSil

içinden geçirdiklerini dışa vurmaya ne dersin?