23 Kasım 2015 Pazartesi

EDEBİYAT..KULÜBÜSelamlar, saygılar.

Bugünün konusu: Edebiyat Kulübüm..Bu gün başlayan edebiyat kulübüne tereddüt ile girmiştim doğrusu.
 Arkadaşım sürekli yazılarımı ve şiirlerimi beğendiğini söyler ve beni yetenekli bulurdu fakat ben ona katılmazdım. 
Açıkçası hala katılmıyorum ama böyle bir yeteneğim varsa keşfetmek, yoksa bile kendime bir şeyler katmak istedim. Bu şekilde kendime bir yararım olacaktı.

Kulübün kurulma aşamasında 10 kişiydik. Farklı sınıflardan olan 10 kişi. 1 tane öğrenci okulunu değiştirmiş iki kişi de bugün gelememiş. 
Bugün 7 kişiydik ve ben hiç birini tanımıyorum. Bir kişi dışında, sınıfımdan olan ve yakını bırak adam gibi konuşmadığım -toplasan 5 cümle etmez?- Vehbi.

Ben hiç biri ile yakın değilim fakat kalanların hepsi birbiriyle yakın, en azından tanışıklıkları var.

Burada da yalnız kaldım...

Bu gün ilk gün olduğu için neler yapacağımızdan, yılın sonunda ve yapabilirsek ayda bir çıkaracağımız dergi benzeri şeylerden bahsettik. 
Derslerde ya da buluşmalarda -artık ne deniyorsa- öğretmenimizin seçtikleri dışında ek olarak nelerden bahsedebileceğimizi falan tartıştık.

Açıkçası sadece onlar tartıştı. İlk gün olduğundan ve öğrencileri tanımadığımdan çekindim biraz. Biraz da gözlem yapmak istedim doğrusu.

Haftanın 3 günü bir araya geleceğim bu insanların fikirleri nelerdir, neler hakkında, nasıl konuşuyorlar tarzında kendimce bilgi edinmek istedim. Bu şekilde yaparsam onlarla nasıl doğru iletişim kurabileceğim hakkında bilgi sahibi olurum diye düşünüyorum.

Onları sadece dinlemek haklarında bir kaç varsayımda bulunmamı da sağladı doğrusu.

Kendimi de sayarsak kulüpte 4 -bugün gelmeyen kızları saymıyorum- ve 3 erkek var.

Aslında hepsinin yüzünü anımsıyorum. Koridorda ve orada burada gördüğüm yüzler.
Benim dışımdaki kızlar 10. sınıf yani benden 1 yaş küçükler. Erkeklerle yaşıtım.

Erkeklerden Vehbi'nin güzel şiir yazdığını biliyorum, daha adını bilmediğim diğer ikisi de şiir yazdıklarını söylediler. Hoca birinin şiirini okudu. Benim de hoşuma gitti. Ama diğeri konuşmak dışında bir şey yapmadı daha ama oldukça hiper aktif birine benziyor. 

Kızlardan ikisi pek bir şey konuşmadılar. Hatta biri hiç konuşmadı. Diğeri ise bir şeyle mırıldandı ama ne demek istediğini anlamadım. Son kız ise nasıl anlatılır.. konuşmayı ve fikirlerini öne sürmeyi çok seviyor ki bunun çok güzel bir şey olduğunu düşünüyorum..

İlk gün konu nasıl geldiyse -aslında Mevlana ve Şems'den ki ne alaka ise, onlarla ilgili konuşacak başka bir şey yokmuş gibi- eş cinsellikti. Hoca bile dedi ilk gün bunu konuşacağım aklımın ucundan geçmezdi diye. Ben görüş bildirmedim, aslında diğerleri de elle tutulabilir bir şey söylemedi, neyse oradan oraya oradan oraya derken konu feministlik oldu. Konuyu açan da görüşlerini belirtmeyi seven kız -daha isimlerini bilmiyorum o yüzden bu şekilde idare edin- oldu. Edebiyat kulübünde konuşabiliriz diye öneride bulundu ve bu şekilde biraz konu hakkında konuşmaya başladık ki bu da kulüptekiler hakkında biraz daha fikir edinmeme yarar sağladı. 

Feministmiş kız, ki bunu söyleyene kadar da anlaşılıyordu konuşmasından. Ama biraz düşüncesiz gibime geldi. Çok konuşan çok yanılır derler, daha tam olarak onun hakkında bir fikrim olmasa da bir kaç şey yakaladım neden feminist olduğu ile ilgili.

Bu konuyu konuşurken de erkeklerin biraz dağınık fikirli olduğunu kavradım. Dağınık fikirli doğru kavram mı bilmiyorum ama verdikleri örnekler olsun, fikirler olsun o kadar dağınık ve birbirinden alakasızdı ki . Biraz da dediğim dedik gibiler sanki...

Neyse tam olarak tanımadığım için net bir şey de söylemek istemiyorum. Onlarla vakit geçirdikçe anlayacağım nasıl insanlar olduklarını.

Bana gelirsek, hoca şak diye "yetenekli misiniz?" diye sorunca yetenekliyim diyemedim. Aslında yazdıklarımı beğenirim ama bu demek değil ki yetenekliyim. 
Biraz da kendimden emin değilim açıkçası. 
20 yorum:

 1. kanka biliyorsun her zaman şiirlerini beğenmişimdir. boşuna kaygı etme :) hatırlarsan bana 5 dakikada şiir yazmıştın ve de hoca çok beğenmişti. ya o yeşil montuna yazdığın şiiri hatırlıyor musun? gerçekten komik bir şiirdi, bir o kadar da güzel:) zaten hoca seni bikaç haftaya fark eder diye tahmin ediyorum sıkıntı yapma :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya knk bilmiyorum ister istemez bir kaygı oluşuyo. Ya diger öğrencilerin arasında ezilirsem diye..

   Sil
 2. Ne güzel olmuş böylece kendini geliştirebilirsin :) Bu arada blogun çok güzel olmuş, güle güle kullan. ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşümdüm^^
   Çok çok teşekkür edrrim^-^

   Sil
  2. Ben de sana mimlendiğini söylemeye geliyordum ki sen gördün :)

   Sil
  3. Yakında yaparım mimi :)

   Sil
 3. ilk gün olarak fena geçmemiş ya. iyi olmuş bence. iyidir faaliyet :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2. Ve 3. günler daha iyi geçti.Umarım böyle devam eder *-*

   Sil
 4. bi deee, edep ya hu 'ya sölesene. ona yorum yapamıyom. yorum kutusunu bizimki gibi yapsın ya. baksın benimkine mesela :)

  YanıtlaSil
 5. Benim blogumun konusu olan feminist arkadaşı okudun :)) Evlere şenlik!

  YanıtlaSil
 6. slm, kulüpler bizim zamanımızda pek aktif değildi, her telden insanlar buluşmuşsunuz, konular bile daha ilk günden çok enteresan ve böyleyse sonrasını merak ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, bu kulüp de rehberlik derslerinde göstermelik seçtiklerimizden değil zaten. Hoca özel olarak kurdu, açıkçası öğretmenimizin bu kadar ilgili olması bizim şansımıza :D
   Aynen öyle, kulüpte yaptıklarımızla ilgili -becerebilirsem- düzenli yazı girmeye çalışacağım :D

   Sil
  2. Hadi bakalım merakla takip edeceğim Mrs Soda ;) Blogun ve ismin ne hoşmuş, izlediklerine de göz attım, çoğunu izlememişim :)

   Sil
  3. İltifatın için çok çok teşekkür ederim, o senin güzelliğindendir :)
   Ben de senin bloğunda bir gezintiye çıkacağım, yakında oralardayım yani :D

   Sil
 7. Merhaba Sodacığım,
  Sosyal faaliyetlerde bulunmak her zaman güzeldir. Kendime benzettim aslında seni, ilk girdiğim ortamda, insanları gözlemleyip, tanımadan, kendimi ön plana çıkarmaktan hiç hoşlanmam. Bunu yapandan da hiç hoşlanmam :)) Aslında çok doğrudur, Bir ortamda bilmeyen, kendini biliyor ya da yetenekli ya da zeki gibi göstermek isteyen, daha çok konuşur. Senin kim olduğunu birkaç seansa herkes görecektir zaten.
  Bu arada yeni keşfettim bloğunu, ne de iyi oldu. Takibe aldım hemen çok beğendim yazılarını. İlgini çekerse benim de şirin bir bloğum var, beklerim.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar^^
   Ben bulunduğum ortamdaki insanları tanımadan konuşamam zaten, rahatsız olurum..çok bilmiş gibi de gözükmek istemem açıkçası :)
   Tabii ki gelirim bloğunuza^-^
   Yeni bloglar, yeni insanlar her zaman hayatıma renk katar benim :)

   Sil

Yaz yaz üşenme :)